Vishay/Dale RNC60H54R9BSB14
RNC60H54R9BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H54R9BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H54R9BSB14.pdf
Availability of RNC60H54R9BSB14
QUANTITY
RNC60H54R9BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H54R9BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H54R9BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H54R9BSB14
Related LinksRNC60H5, RNC60H54R9BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H54R9BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H54R9BSB14
SENSOR 3BEAMS 50MM (MOLEX) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 18MM datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC TX UHF ASK/FSK 868MHZ 24VQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf