Vishay/Dale RNC60H5563DSB14
RNC60H5563DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H5563DSB14
Brief Description
RES 556K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H5563DSB14.pdf
Availability of RNC60H5563DSB14
QUANTITY
RNC60H5563DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H5563DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H5563DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)556k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H5563DSB14
Related LinksRNC60H5, RNC60H5563DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H5563DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H5563DSB14
CONN HEADER 10POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf