Vishay/Dale RNC60H5621FRRE6
RNC60H5621FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H5621FRRE6
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H5621FRRE6.pdf
Availability of RNC60H5621FRRE6
QUANTITY
RNC60H5621FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H5621FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H5621FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H5621FRRE6
Related LinksRNC60H5, RNC60H5621FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H5621FRRE6 Details Description
Related parts for RNC60H5621FRRE6
LED BLUE CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V 1% BP 1825 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 BRASS 34MM datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.25% 1/5W 1506 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 500' datasheet.pdf
CAP 470UF 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.5MM 60POS SMD datasheet.pdf