Vishay/Dale RNC60H5622BSRE6
RNC60H5622BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H5622BSRE6
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H5622BSRE6.pdf
Availability of RNC60H5622BSRE6
QUANTITY
RNC60H5622BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H5622BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H5622BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H5622BSRE6
Related LinksRNC60H5, RNC60H5622BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H5622BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H5622BSRE6
RES 7K OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 20K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II DR R/A RET datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 22POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
CTV 8C 8#20 SKT PLUG datasheet.pdf
270 MHz, 400 uA Current Feedback Amplifier IC datasheet.pdf