Vishay/Dale RNC60H5900BSRE6
RNC60H5900BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H5900BSRE6
Brief Description
RES 590 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H5900BSRE6.pdf
Availability of RNC60H5900BSRE6
QUANTITY
RNC60H5900BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H5900BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H5900BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H5900BSRE6
Related LinksRNC60H5, RNC60H5900BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H5900BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H5900BSRE6
IC 12-BIT 8+4 PORT D/A 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV X7R 3640 datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
BEAD FERRITE 1000 OHM 80MA 1005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W datasheet.pdf