Vishay/Dale RNC60H5900FSRE6
RNC60H5900FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H5900FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 590 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H5900FSRE6.pdf
Availability of RNC60H5900FSRE6
QUANTITY
RNC60H5900FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H5900FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H5900FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H5900FSRE6
Related LinksRNC60H5, RNC60H5900FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H5900FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H5900FSRE6
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 9A 16 MOHM SMD datasheet.pdf
LMTSW PG9 PLSTC RLR PLNGR datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/14/135 3.5 BK datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
THERMOSTAT 85 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf