Vishay/Dale RNC60H6041DSRE6
RNC60H6041DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6041DSRE6
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6041DSRE6.pdf
Availability of RNC60H6041DSRE6
QUANTITY
RNC60H6041DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6041DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H6041DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6041DSRE6
Related LinksRNC60H6, RNC60H6041DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6041DSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H6041DSRE6
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR SGL-SUPPLY SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
14A 8 PIN DIP INVERTING datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 150 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 3.3VOUT 49.5W datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT ADH datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf