Vishay/Dale RNC60H6041FRBSL
RNC60H6041FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6041FRBSL
Brief Description
RES 6.04K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6041FRBSL.pdf
Availability of RNC60H6041FRBSL
QUANTITY
RNC60H6041FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6041FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H6041FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6041FRBSL
Related LinksRNC60H6, RNC60H6041FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6041FRBSL Details Description
Related parts for RNC60H6041FRBSL
IC XLATOR LVPECL-LVTTL DFF 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ADAPTER FOR 48-CSP XCR3000XL datasheet.pdf
CAP MICA 4700PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
COMP STORAGE PLST 15.5"LX11.75"W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 70NS 32STSOP datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC LINE DRV/RCVR DIF PAIR 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf