Vishay/Dale RNC60H6043BRB14
RNC60H6043BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6043BRB14
Brief Description
RES 604K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6043BRB14.pdf
Availability of RNC60H6043BRB14
QUANTITY
RNC60H6043BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6043BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H6043BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)604k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6043BRB14
Related LinksRNC60H6, RNC60H6043BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6043BRB14 Details Description
Related parts for RNC60H6043BRB14
IC REG BST ADJ/PROG 0.75A 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 6.2M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
ADAPTER BH16 TO 28-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SCR FAST SW 450A 800V TO-200AC datasheet.pdf