Vishay/Dale RNC60H6043FSB14
RNC60H6043FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6043FSB14
Brief Description
RES 604K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6043FSB14.pdf
Availability of RNC60H6043FSB14
QUANTITY
RNC60H6043FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6043FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H6043FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)604k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6043FSB14
Related LinksRNC60H6, RNC60H6043FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6043FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H6043FSB14
FIXED IND 220NH 23A 2.8 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 200PF 15KV R7 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING STRAIN RELI datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CABLE 4COND 4AWG BLACK SHLD 100' datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf