Vishay/Dale RNC60H6340FSR36
RNC60H6340FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6340FSR36
Brief Description
RES 634 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6340FSR36.pdf
Availability of RNC60H6340FSR36
QUANTITY
RNC60H6340FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6340FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H6340FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)634
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6340FSR36
Related LinksRNC60H6, RNC60H6340FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6340FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H6340FSR36
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 600RESOL 2M datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 500 OHM 175W datasheet.pdf