Vishay/Dale RNC60H6651FSR36
RNC60H6651FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6651FSR36
Brief Description
RES 6.65K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6651FSR36.pdf
Availability of RNC60H6651FSR36
QUANTITY
RNC60H6651FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6651FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H6651FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6651FSR36
Related LinksRNC60H6, RNC60H6651FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6651FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H6651FSR36
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 8-SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 25W 24VIN 3.4VOUT DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 30"L X 24"W datasheet.pdf
CABLE 15COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 16.7OHM 0.25% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SNAP ACTION SWITCH datasheet.pdf
105FXE-ST-40 SWITCH datasheet.pdf
1000UF 63V 16X31.5 85C AXI datasheet.pdf