Vishay/Dale RNC60H66R5FSRE6
RNC60H66R5FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H66R5FSRE6
Brief Description
RES 66.5 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H66R5FSRE6.pdf
Availability of RNC60H66R5FSRE6
QUANTITY
RNC60H66R5FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H66R5FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H66R5FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H66R5FSRE6
Related LinksRNC60H6, RNC60H66R5FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H66R5FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H66R5FSRE6
IC MCU 8BIT 14KB OTP 40DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 10ppm 12.5pF 90 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
POWER STRIP 5-15R 7 OUTLET 12' datasheet.pdf
MICRO 100 M 3" RBW JACKS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf