Vishay/Dale RNC60H6810FRRE6
RNC60H6810FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6810FRRE6
Brief Description
RES 681 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6810FRRE6.pdf
Availability of RNC60H6810FRRE6
QUANTITY
RNC60H6810FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6810FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H6810FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)681
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6810FRRE6
Related LinksRNC60H6, RNC60H6810FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6810FRRE6 Details Description
Related parts for RNC60H6810FRRE6
TERM FORK NYL 12-10AWG 1/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN CONTACT SCKT SIZE #0 datasheet.pdf
TXRX ETHERNET 125MBD MMF 2X5 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 560MA 690 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 6POS TIN datasheet.pdf
CONN HOUSING RECEPT 1POS datasheet.pdf
DIE RD .750 19MM datasheet.pdf