Vishay/Dale RNC60H6811BSB14
RNC60H6811BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H6811BSB14
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H6811BSB14.pdf
Availability of RNC60H6811BSB14
QUANTITY
RNC60H6811BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H6811BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H6811BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H6811BSB14
Related LinksRNC60H6, RNC60H6811BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H6811BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H6811BSB14
RES 800 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 0.05UF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 14 VDC TO 32.5 VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 12MM datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 5" H2O 8DIP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W DO216 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
VERT SOLDER REC PWRBALDE datasheet.pdf
CAP FILM 0.68 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf