Vishay/Dale RNC60H68R1BSB14
RNC60H68R1BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H68R1BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 68.1 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H68R1BSB14.pdf
Availability of RNC60H68R1BSB14
QUANTITY
RNC60H68R1BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H68R1BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H68R1BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H68R1BSB14
Related LinksRNC60H6, RNC60H68R1BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H68R1BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H68R1BSB14
CAP FILM 0.22UF 5% 16VDC 1913 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS R/A 30GOLD SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 42POS GLD datasheet.pdf
DSUB COMBO GUIDE PIN TIN datasheet.pdf
FIXED IND 2.5NH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
OSC XO 66.6667MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 18PF 50V 5% NP0 0402 datasheet.pdf