Vishay/Dale RNC60H7000BSRE6
RNC60H7000BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7000BSRE6
Brief Description
RES 700 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7000BSRE6.pdf
Availability of RNC60H7000BSRE6
QUANTITY
RNC60H7000BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7000BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H7000BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)700
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7000BSRE6
Related LinksRNC60H7, RNC60H7000BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7000BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H7000BSRE6
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 667MHZ 561TEPBGA1 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.3W DO41 datasheet.pdf
LED OSLON NEU WHITE 4500K 2SMD datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 4XDFN datasheet.pdf