Vishay/Dale RNC60H7022BSB14
RNC60H7022BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7022BSB14
Brief Description
RES 70.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7022BSB14.pdf
Availability of RNC60H7022BSB14
QUANTITY
RNC60H7022BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7022BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7022BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)70.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7022BSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7022BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7022BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7022BSB14
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3600K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN SPADE TONGUE 22-16AWG PIDG datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS datasheet.pdf