Vishay/Dale RNC60H7061BSB14
RNC60H7061BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7061BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.06K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7061BSB14.pdf
Availability of RNC60H7061BSB14
QUANTITY
RNC60H7061BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7061BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7061BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7061BSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7061BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7061BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7061BSB14
RES SMD 15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 4V X6S 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 562K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming Backlight 16-SOIC N datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf