Vishay/Dale RNC60H7062DSB14
RNC60H7062DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7062DSB14
Brief Description
RES 70.6K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7062DSB14.pdf
Availability of RNC60H7062DSB14
QUANTITY
RNC60H7062DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7062DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7062DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)70.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7062DSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7062DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7062DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7062DSB14
RES SMD 54.9 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FILTER BANDPASS PROG 28-DIP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 18-24 AWG GOLD datasheet.pdf
CBL 1COND 14AWG 600V TAN 1000' datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 30ppm 18pF 70 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf