Vishay/Dale RNC60H7091BSB14
RNC60H7091BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7091BSB14
Brief Description
RES 7.09K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7091BSB14.pdf
Availability of RNC60H7091BSB14
QUANTITY
RNC60H7091BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7091BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7091BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7091BSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7091BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7091BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7091BSB14
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 1.05KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 9SIP datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC 214AB datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf