Vishay/Dale RNC60H7152BSB14
RNC60H7152BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7152BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7152BSB14.pdf
Availability of RNC60H7152BSB14
QUANTITY
RNC60H7152BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7152BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7152BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7152BSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7152BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7152BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7152BSB14
RES 75 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 92POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 200UH 450MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .250 5POS BLACK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 100MA SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
WS2812B LED MODULE 10-PACK datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf