Vishay/Dale RNC60H7152BSB14
RNC60H7152BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7152BSB14
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7152BSB14.pdf
Availability of RNC60H7152BSB14
QUANTITY
RNC60H7152BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7152BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7152BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7152BSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7152BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7152BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7152BSB14
LED 5MM RA FAULT-IND YEL PC MNT datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 80MA 18.8 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 6A 200V GBU datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf