Vishay/Dale RNC60H7320FSR36
RNC60H7320FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7320FSR36
Brief Description
RES 732 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7320FSR36.pdf
Availability of RNC60H7320FSR36
QUANTITY
RNC60H7320FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7320FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H7320FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)732
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7320FSR36
Related LinksRNC60H7, RNC60H7320FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7320FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H7320FSR36
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
TXRX CWDM LF 1CH 1611NM LC CONN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DISC INSULATION CRIMP ADJMNT datasheet.pdf
MC 1 5/ 4-G-3 5 P14 THR datasheet.pdf
POSTED PIN datasheet.pdf
FUSE 10AMP 550VAC / 250VDC INDUS datasheet.pdf