Vishay/Dale RNC60H7321BSRE6
RNC60H7321BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7321BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.32K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7321BSRE6.pdf
Availability of RNC60H7321BSRE6
QUANTITY
RNC60H7321BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7321BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H7321BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7321BSRE6
Related LinksRNC60H7, RNC60H7321BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7321BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H7321BSRE6
Connector Receptacle 19 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX9938 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 6.72NS 144TQFP datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
USB MICROMODULE W/MINIJOYSTICK datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 37POS TIN datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf