Vishay/Dale RNC60H7322BSRE6
RNC60H7322BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7322BSRE6
Brief Description
RES 73.2K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7322BSRE6.pdf
Availability of RNC60H7322BSRE6
QUANTITY
RNC60H7322BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7322BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H7322BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7322BSRE6
Related LinksRNC60H7, RNC60H7322BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7322BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H7322BSRE6
RES 10.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CABLE 12COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 157BGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 55W datasheet.pdf
IC HALL EFFECT LATCH HV TO-94 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf