Vishay/Dale RNC60H7411DSB14
RNC60H7411DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7411DSB14
Brief Description
RES 7.41K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7411DSB14.pdf
Availability of RNC60H7411DSB14
QUANTITY
RNC60H7411DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7411DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7411DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.41k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7411DSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7411DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7411DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7411DSB14
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SWITCH REED 24VDC 1W AXL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 3.6A 45.9 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR R/A T/H GOLD 45POS datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TPFA datasheet.pdf
SWITCH ACCESSORY datasheet.pdf
CONICAL 0.40MM (0.016) datasheet.pdf
CAP CER 7500PF 22.5KV SCREW datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf