Vishay/Dale RNC60H7411DSB14
RNC60H7411DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7411DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.41K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7411DSB14.pdf
Availability of RNC60H7411DSB14
QUANTITY
RNC60H7411DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7411DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7411DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.41k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7411DSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7411DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7411DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7411DSB14
FIXED IND 1UH 670MA 250 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 7VA THRU HOLE datasheet.pdf
OSC XO 12.352MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 15VOUT SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 20POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf