Vishay/Dale RNC60H7501DSB14
RNC60H7501DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7501DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7501DSB14.pdf
Availability of RNC60H7501DSB14
QUANTITY
RNC60H7501DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7501DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7501DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7501DSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7501DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7501DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7501DSB14
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
IC XLATR TTL-DIFF PECL DL 8VSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5M BROWN datasheet.pdf
DC REACTOR 11 KW 200V datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB10 M20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf