Vishay/Dale RNC60H7501FSR36
RNC60H7501FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7501FSR36
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7501FSR36.pdf
Availability of RNC60H7501FSR36
QUANTITY
RNC60H7501FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7501FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H7501FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7501FSR36
Related LinksRNC60H7, RNC60H7501FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7501FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H7501FSR36
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
MOUNTING OPTION L-BRACKETS datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC R6 datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf