Vishay/Dale RNC60H7502DSB14
RNC60H7502DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7502DSB14
Brief Description
RES 75K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7502DSB14.pdf
Availability of RNC60H7502DSB14
QUANTITY
RNC60H7502DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7502DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7502DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7502DSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7502DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7502DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7502DSB14
CONN HEADER 42POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS 3MM SMD GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 510 OHM 0804 datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RD/GN RD/GN datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 18K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf