Vishay/Dale RNC60H7503BSRE6
RNC60H7503BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7503BSRE6
Brief Description
RES 750K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7503BSRE6.pdf
Availability of RNC60H7503BSRE6
QUANTITY
RNC60H7503BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7503BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H7503BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7503BSRE6
Related LinksRNC60H7, RNC60H7503BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7503BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H7503BSRE6
CORD MINIGRABBER PATCH 12" BRWN datasheet.pdf
CARD EDGE 60POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf