Vishay/Dale RNC60H7590BSB14
RNC60H7590BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7590BSB14
Brief Description
RES 759 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7590BSB14.pdf
Availability of RNC60H7590BSB14
QUANTITY
RNC60H7590BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7590BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7590BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)759
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7590BSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7590BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7590BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7590BSB14
RES SMD 383 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
GDT 1100V 25% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
DC to 1000 MHz IF Gain Block IC datasheet.pdf