Vishay/Dale RNC60H75R0FSRE6
RNC60H75R0FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H75R0FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H75R0FSRE6.pdf
Availability of RNC60H75R0FSRE6
QUANTITY
RNC60H75R0FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H75R0FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H75R0FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H75R0FSRE6
Related LinksRNC60H7, RNC60H75R0FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H75R0FSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H75R0FSRE6
RES SMD 41.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TOOL PART SHEAR BLADE ANVIL B datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 670MA 500 MOHM datasheet.pdf