Vishay/Dale RNC60H7681BSRE6
RNC60H7681BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7681BSRE6
Brief Description
RES 7.68K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7681BSRE6.pdf
Availability of RNC60H7681BSRE6
QUANTITY
RNC60H7681BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7681BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H7681BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7681BSRE6
Related LinksRNC60H7, RNC60H7681BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7681BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H7681BSRE6
JUMPER-H1507TR/A3049V/H1505TR10" datasheet.pdf
IC CONTROLLER FASTCHRGE 8-SOIC datasheet.pdf
MICRO-TIMER CONTACT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO220-5 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 152MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 5POS datasheet.pdf