Vishay/Dale RNC60H7682BSB14
RNC60H7682BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7682BSB14
Brief Description
RES 76.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7682BSB14.pdf
Availability of RNC60H7682BSB14
QUANTITY
RNC60H7682BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7682BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7682BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7682BSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7682BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7682BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7682BSB14
CONN PLUG 0.8MM 40POS R/A SMD AU datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
72850-701LF SOFIX RA HDR datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 4MIN 28-TSOP datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 5.91"L X 3.94"W datasheet.pdf
RES SMD 1.02 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 105 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf