Vishay/Dale RNC60H7682DSB14
RNC60H7682DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7682DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 76.8K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7682DSB14.pdf
Availability of RNC60H7682DSB14
QUANTITY
RNC60H7682DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7682DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7682DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7682DSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7682DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7682DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7682DSB14
IC COMP R-RINOUT DUAL 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 106K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIM KIT FOR L-SHAPED MAT SYS datasheet.pdf
FIXED IND 620UH 101MA 13 OHM TH datasheet.pdf
WHITE POLYESTER 1.5" X .375" datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS 0.8MM SMD GOLD datasheet.pdf