Vishay/Dale RNC60H7871BSRE6
RNC60H7871BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7871BSRE6
Brief Description
RES 7.87K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7871BSRE6.pdf
Availability of RNC60H7871BSRE6
QUANTITY
RNC60H7871BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7871BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H7871BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7871BSRE6
Related LinksRNC60H7, RNC60H7871BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7871BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H7871BSRE6
IC DAC QUAD LP 12BIT 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO15 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT CMOS DUAL 48LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 1.8MM 12-24VDC datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 600VDC RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf