Vishay/Dale RNC60H7872BSR36
RNC60H7872BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7872BSR36
Brief Description
RES 78.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7872BSR36.pdf
Availability of RNC60H7872BSR36
QUANTITY
RNC60H7872BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7872BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H7872BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7872BSR36
Related LinksRNC60H7, RNC60H7872BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7872BSR36 Details Description
Related parts for RNC60H7872BSR36
CONN HEADER 9POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL datasheet.pdf
TERM .093 FEMALE TIN 14-20AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf