Vishay/Dale RNC60H7873BSB14
RNC60H7873BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7873BSB14
Brief Description
RES 787K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7873BSB14.pdf
Availability of RNC60H7873BSB14
QUANTITY
RNC60H7873BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7873BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H7873BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7873BSB14
Related LinksRNC60H7, RNC60H7873BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7873BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H7873BSB14
CONN RECEPT 4POS FEMALE SLD PCB datasheet.pdf
BATTERY PK S-HD 15.0V CSIZE ZINC datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf