Vishay/Dale RNC60H7961BSRE6
RNC60H7961BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H7961BSRE6
Brief Description
RES 7.96K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H7961BSRE6.pdf
Availability of RNC60H7961BSRE6
QUANTITY
RNC60H7961BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H7961BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H7961BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H7961BSRE6
Related LinksRNC60H7, RNC60H7961BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H7961BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H7961BSRE6
CAP FILM 1000PF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
40 LEVEL V ASSY DR .125CL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC RCPT 5POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 6.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .127M 29POS datasheet.pdf
RES SMD 6.5K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 0.01% 8W TO220-4 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ32B M40 datasheet.pdf
TX RELAY 2 FORM C 3V datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf