Vishay/Dale RNC60H8061DRB14
RNC60H8061DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H8061DRB14
Brief Description
RES 8.06K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H8061DRB14.pdf
Availability of RNC60H8061DRB14
QUANTITY
RNC60H8061DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H8061DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H8061DRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H8061DRB14
Related LinksRNC60H8, RNC60H8061DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H8061DRB14 Details Description
Related parts for RNC60H8061DRB14
IC SRAM 64KBIT 55NS 68PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 450V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
MOUNT TRUCK 8X datasheet.pdf
TRIMMER 1.5M OHM 1W HOOK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
OSC MEMS 29.5MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf