Vishay/Dale RNC60H8062BSB14
RNC60H8062BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H8062BSB14
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H8062BSB14.pdf
Availability of RNC60H8062BSB14
QUANTITY
RNC60H8062BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H8062BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H8062BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H8062BSB14
Related LinksRNC60H8, RNC60H8062BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H8062BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H8062BSB14
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4300PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf