Vishay/Dale RNC60H8350DSB14
RNC60H8350DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H8350DSB14
Brief Description
RES 835 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H8350DSB14.pdf
Availability of RNC60H8350DSB14
QUANTITY
RNC60H8350DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H8350DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H8350DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)835
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H8350DSB14
Related LinksRNC60H8, RNC60H8350DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H8350DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H8350DSB14
CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC OPEN FRM 5V OUT 165W datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
PAC-S300-UNIS CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
MOTOR, SERVO, BRUSHLESS, STAND datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf