Vishay/Dale RNC60H83R5BSB14
RNC60H83R5BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H83R5BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 83.5 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H83R5BSB14.pdf
Availability of RNC60H83R5BSB14
QUANTITY
RNC60H83R5BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H83R5BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H83R5BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)83.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H83R5BSB14
Related LinksRNC60H8, RNC60H83R5BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H83R5BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H83R5BSB14
IC MOSFET DRIVER LS 8A SGL 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 55A D2PAK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
UNIVERSAL SAFETY RELAY DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 20A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
INDUCTOR/XFRMR datasheet.pdf
500 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf