Vishay/Dale RNC60H8560BRR36
RNC60H8560BRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H8560BRR36
Brief Description
RES 856 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H8560BRR36.pdf
Availability of RNC60H8560BRR36
QUANTITY
RNC60H8560BRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H8560BRR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H8560BRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)856
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H8560BRR36
Related LinksRNC60H8, RNC60H8560BRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H8560BRR36 Details Description
Related parts for RNC60H8560BRR36
IC SUPERVISOR MPU 4.65V 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PHVOLT 8DIP datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .100" datasheet.pdf