Vishay/Dale RNC60H8871DSB14
RNC60H8871DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H8871DSB14
Brief Description
RES 8.87K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H8871DSB14.pdf
Availability of RNC60H8871DSB14
QUANTITY
RNC60H8871DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H8871DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H8871DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H8871DSB14
Related LinksRNC60H8, RNC60H8871DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H8871DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H8871DSB14
RES 15K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SIDAC 1CHP 300V 150A 61TYP TO220 datasheet.pdf
CONN 26 HDR, RT, W/LATCH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 15.9A TO220 datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 26POS 1MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 2.05 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FREQ TIMING GENERATOR 40VFQFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf