Vishay/Dale RNC60H8871FSR36
RNC60H8871FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H8871FSR36
Brief Description
RES 8.87K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H8871FSR36.pdf
Availability of RNC60H8871FSR36
QUANTITY
RNC60H8871FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H8871FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H8871FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H8871FSR36
Related LinksRNC60H8, RNC60H8871FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H8871FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H8871FSR36
OSC XO 8.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 620 OHM 5% 10W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 40MA 35 OHM TH datasheet.pdf
SCREWDRIVER CORDLESS datasheet.pdf
DL RBBR MT DK BL .060''X24''X36' datasheet.pdf
VARISTOR 120A 0805 datasheet.pdf