Vishay/Dale RNC60H8872BRB14
RNC60H8872BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H8872BRB14
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H8872BRB14.pdf
Availability of RNC60H8872BRB14
QUANTITY
RNC60H8872BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H8872BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H8872BRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H8872BRB14
Related LinksRNC60H8, RNC60H8872BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H8872BRB14 Details Description
Related parts for RNC60H8872BRB14
KNOB ROTARY BLACK 21MM HIGH datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC DO214AB datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 SKT RECP datasheet.pdf
270UF 15V 9.53X34.93 AXI datasheet.pdf