Vishay/Dale RNC60H8892FSB14
RNC60H8892FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H8892FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 88.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H8892FSB14.pdf
Availability of RNC60H8892FSB14
QUANTITY
RNC60H8892FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H8892FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H8892FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)88.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H8892FSB14
Related LinksRNC60H8, RNC60H8892FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H8892FSB14 Details Description
Related parts for RNC60H8892FSB14
Crystal 75.0000kHz 30ppm 12.5pF -10°C - 60°C Surface Mount Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IC FLASH 64GBIT TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
IC AMP TIA 2.5GB 8" DIE WAFER datasheet.pdf